Poradna
 • Umožňuje optika pořídit si brýle na splátky?

  Ano, Optika Richter umožňuje koupit si brýle na splátky. Využíváme služeb KB. Více informací najdete na stránkách www.uvernabryle.cz

 • Jaké má optika záruky na brýle?

  Na brýlovou obrubu a brýlové čočky je záruka 2 roky, na práci - tedy samotné zhotovení brýlí je však záruka 3 měsíce. Nelze tedy po roce reklamovat špatně zhotovené brýle, lze reklamovat pouze vady které se objevily používáním výrobku.

 • Je pro moje oči zdravé nosit hotové brýle ze supermarketu?

  Pokud používáte hotové brýle ze supermarketu často, může u Vás dojít ke zrakové únavě, pálení očí, bolesti hlavy, nesoustředěnosti, nekvalitnímu vidění a proto jejich nošení nedoporučujeme. Tyto brýle slouží spíše „nouzově“, ale na delší používání nejsou vhodné. Tzv. „hotovky“ nejsou zhotoveny podle předpisu „na míru“ pro Vaše oči. Nemívají přesné dioptrické hodnoty a proto často zkreslují. Jsou vyrobeny z nekvalitního materiálu, nemají žádné povrchové úpravy a proto se snadno poškodí.

 • Jdou zkombinovat brýle na dálku a na blízko?

  Problémy které nastávají pokud střídáte brýle na dálku a na blízko se dají řešit buď  tak, že užijete bifokální nebo progresivní (multifokální) brýlové čočky.

  Bifokální brýlové čočky obsahují buď vybroušený nebo zatavený dílek do blízka v dolní části brýlové čočky. S touto čočkou vidíte dobře do dálky a do blízka. Nevýhodou je, že chybí střední vzdálenost, v které se nachází například monitor počítače. Další nevýhoda – dochází ke skoku obrazu při přechodu dívání z dálky do blízka a v neposlední řadě je zde i nevýhoda estetická, dílek do blízka je vidět.

  Mnohem elegantnějším řešením jsou čočky progresivní nebo-li multifokální. Tyto čočky nemají žádný předěl, dioptrie postupně přechází z dálky do blízka, nechybí tedy ani střední vzdálenost. Díky nabídce na „individuální čočky“ , které zohledňují Vaše požadavky, jsou tedy nejlepší volbou pro každého zákazníka.

 • Jak mám o své brýle pečovat?

  O brýle se vyplatí dobře pečovat – prodlouží to jejich životnost. Pokud nemáte brýle na očích, ukládejte je do pevného pouzdra a při sundávání a nasazování používejte obě ruce, aby nedocházelo k jednostrannému zatížení obruby. Pokud mají Vaše brýle plastové čočky, doporučujeme je při čištění nejdříve opláchnout pod tekoucí vodou ( můžete použít trochu saponátu) a potom vyčistit jemným hadříkem z mikrovlákna. Můžete použít také sprej, běžně dostupný v očních optikách, určený pro brýlové čočky. Brýle nedoporučujeme pokládat na brýlové čočky, aby se nepoškrábaly. Můžete využít i naší služby a brýle si u nás pravidelně nechat vyčistit ultrazvukem a seřídit (vyrovnat, utáhnout šroubky,…)

 • V čem jsou plastové brýlové čočky pro mě lepší?

  Hlavní výhodou, kterou plastové čočky mají, je jejich váha. Jsou podstatně lehčí než čočky skleněné (minerální) a to asi o polovinu. Další velkou výhodou je jejich bezpečnost - jsou nerozbitné a proto jsou vhodnější pro děti a při sportu. Další výhodou je jejich barvitelnost. Plastové brýlové čočky se dají vyrobit v mnoha barevných odstínech o různé intenzitě. Plastové čočky zachytí více škodlivého UV záření než-li čočky minerální. V součastné době existují čočky ze speciálních materiálů, trilogy-trivex, u kterých výrobci zaručují doživotní nerozbitelnost. Můžeme říci, že celosvětovým trendem je ústup od zvyku užívat minerální brýlové čočky.

 • Co je to antireflexní úprava a je pro mě vůbec důležitá?

  Antireflex je zušlechťující povrchová úprava, kterou lze nanést na brýlové čočky všech typů. Tato úprava snižuje odrazivost lesklých ploch .Tím zvyšuje ostrost a kvalitu vidění. Antireflex zvyšuje propustnost viditelného světla a tím snižuje únavu očí.

  Antireflexní úpravu doporučujeme dát na každé brýle. Nejvíce ji však oceníte při jízdě autem nebo při práci na počítači.

  Antireflexní úprava bývá doplněna o součást hydrofobní úpravy. Zvyšuje odolnost povrchu čočky vůči mastnotám a nečistotám a odpuzuje vodu. Čočky s hydrofobní úpravou se lépe čistí, nemlží se tak, jako čočky bez této úpravy.

   

 • Musím jít k očnímu lékaři, když si chci pořídit nové brýle?

  K očnímu lékaři chodit nemusíte. Naše optika je vybavena nejmodernějšími přístroji na vyšetření zraku, které provádí vysokoškolsky vzdělaní pracovníci v tomto oboru – optometristé. Součástí vyšetření je vyšetření zraku na dálku, na blízko, na střední vzdálenost a vyšetření spolupráce obou očí. K vyšetření, doporučujeme, se objednat buď telefonicky, osobně nebo on-line přes naše webové stránky. Vyšetření trvá asi 1 hodinu. • Mohou mít sluneční brýle dioptrie?

  Sluneční brýle mohou být zároveň i dioptrické. Existuje více řešení.

  Můžeme zvolit též polarizační čočky, které odstraňují odlesky od horizontální roviny (využití u řízení motorových vozidel,rybaření,sportu…).

  Další variantou jsou samozabarvovací čočky, které se barví podle intenzity UV záření.

  Někteří výrobci pro sluneční sportovní brýle vyrábí nosič na dioptrická skla, který lze nasadit na zadní část obruby. Do něj se zabrušují čirá, doporučujeme z hlediska bezpečnosti plastová skla.

  Poslední variantou je možnost vyrobit na obruby mající dioptrické čočky sluneční klip, který se dá vyrobit přímo na míru každé obroučky. • Je oční vyšetření, které poskytuje oční optika, stejně kvalitní jako u očního lékaře?

  Důvodem pro vznik tohoto oboru bylo zkvalitnění péče o zrak. Během vyšetření v očních ambulancí není dostatečný prostor pro detailní vyšetření zraku, jejich účel je především v léčbě a prevenci očních onemocnění. A tak se pomalu vyšetření zraku přesouvá z ambulancí do vyšetřoven optometristů, oční lékař má pak větší prostor pro jeho odbornou činnost. Díky tomuto rozdělení došlo ke zkvalitnění obou činností a péče o zrak se u nás přiblížila západním zemím.

 • Můžu si ublížit pokud přenáším kontaktní čočky?

  Přenášet kontaktní čočky rozhodně nedoporučujeme. Každá kontaktní čočka by se měla nosit přesně takovou dobu, na jakou je určena, bez ohledu na to, jestli jste ji nosili každý den nebo jen občas. Pokud přenášíte kontaktní čočky, mohla by u Vás vzniknout řada zdravotních potíží, o kterých ani nemusíte vědět. Tyto změny se nemusí projevovat subjektivními příznaky (zčervenání, pálení, slzení očí, pocit cizího tělíska…). Nejčastější komplikací bývá tzv. neovaskularizace, kdy jsou v rohovce oka nově tvořeny cévky. Může jít o banální záležitost, ale v nejhorších stádiích může tento proces způsobit i ztrátu zraku. I přes velkou závažnost je tento děj zcela bezbolestný, proto na něj zákazníci přijdou bez pravidelných kontrol většinou pozdě. Proto jsme přesvědčeni o tom, že pravidelné kontroly každé kontaktní čočky mají velký význam. Díky moderní technice, která nabízí velmi kvalitní fotodokumentaci a videozáznamy je možné vyhodnocovat „zdravost“ očí mezi jednotlivými kontrolami. Odborná péče o zákazníka,kterou poskytuje Optika Richter,umožňuje společně s důsledným dodržováním hygienických zásad bezpečné nošení.

   

 • Jsou kontaktní čočky vhodné pro každého?

  Kontaktní čočky jsou vhodné téměř pro každého člověka, jen malé procento lidí nemohou kontaktní čočky nosit ze zdravotních důvodů (uvádí se asi 3%).

  Většinou se najdou vhodné kontaktní čočky pro každého. Velkou výhodou je, že si kontaktní čočky nejdříve můžete vyzkoušet a pak teprve zakoupit. Toto vyzkoušení je zahrnuto v rámci aplikace kontaktních čoček.

  Zásadními kontraindikacemi pro člověka,který by chtěl nosit kontaktní čočky jsou aktuální i chronické infekce očí, vystouplé či příliš zapadlé oči, jejich deformace, poruchy slzného filmu, neprůchodnost slzných cest a nekompenzovaný zelený oční zákal(glaukom).

  Pokud máte alergii, nejedná se o kontraindikaci, ale k těmto zákazníkům přistupujeme individuálně a jsou jim nabízeny jako nejvhodnější varianta jednodenní kontaktní čočky. V případě, že zákazník trvá na čtrnáctidenní či měsíční variantě pro kontaktní čočky, doporučujeme na jejich čištění a uchovávání roztok na bázi peroxidového systému.Někdy se mohou vyskytnout nepříjemné pocity jako pálení a řezání očí, které snižují komfort pokud nosíte kontaktní čočky. V takovém případě je možné zvolit kontaktní čočky s jinými parametry nebo z jiného materiálu. Dnes je již sortiment pro kontaktní čočky tak rozsáhlý, že se nám daří nalézt téměř u každého zákazníka ideální kontaktní čočky, které nezpůsobuje žádné z těchto obtíží. V některých případech poskytují řešení speciální oční kapky pro kontaktní čočky, které mohou doplňovat slzy nebo zamezují jejich vysychání. Každá oční optika je běžně nabízí.

  Před každou 1.aplikací kontaktních čoček je třeba podstoupit odborné vyšetření, kdy měříme zákazníkovi dioptrie, zakřivení rohovky a volíme typ kontaktní čočky (podle činnosti, na kterou budou kontaktní čočky využity a prostředí, ve kterém se bude člověk nosící tyto čočky pohybovat). Během tohoto vyšetření je zákazník proškolen jak správně užívat kontaktní čočky tak, aby jejich nasazení a vyndání zvládl sám doma bez potíží. Je též proškolen o správné hygieně a postupu čištění každé kontaktní čočky. Domů si odnáší zkušební kontaktní čočky (1 pár) a poté je zván na kontrolu, kde vyhodnocujeme, zda-li jsou zvolené čočky „ty pravé“. Doporučujeme kontroly navštěvovat pravidelně, v rámci kontroly jsou ověřovány dioptrie a správné posazení kontaktní čočky.

 • Můžu používat kontaktní čočky na plavání?

  Pokud pužíváte kontaktní čočky, je možné plavání v bazénech, mořské vodě či sprchování. Je však vhodné minimalizovat případné infekce důkladným vyčištěním po koupání nebo používat plavecké brýle. Nejvhodnější variantou je použit jednodenní kontaktní čočky, které po koupání vyhodíte. Odpadá tak čištění a případné riziko vzniku infekce.

 • Může mít kontaktní čočky i člověk s rozdílnými dioptriemi na dálku a na blízko?

  Pokud máte rozdílné dioptrie na dálku a na blízko, jsou pro Vás vhodné kontaktní čočky bifokální nebo progresivní (multifokální). Tyto čočky umožňují kvalitní vidění na dálku, střední vzdálenost i do blízka.

  Čočka má soustředné kružnice (zóny)s dioptriemi na dálku v periferii a směrem do středu se zvyšují dioptrie na blízko. Zrakové centrum v mozku si vybere a vyhodnotí vždy jen ten ostrý obraz pro konkrétní vzdálenost a rozmazaný obraz potlačí.

  V součastné době máme na výběr čočky jednodenní, čtrnáctidenní a měsíční.

 • Můžu nosit kontaktní čočky, když mám astigmatismus (cylindry)?

  Pokud máte astigmatismus, můžete vyzkoušet kontaktní čočky torické, které se v dnešní době nabízejí ve variantě jako jednodenní kontaktní čočky, čtrnáctidenní nebo měsíční. Torické kontaktní čočky jsou v dnešní době běžnou záležitostí.

  V minulosti byly možnosti korekce astigmatické vady omezené, nyní díky stálému vývoji v této oblasti jsme schopni zákazníkům poskytnout stejný komfort vidění jako u běžných sférických kontaktních čoček. • Umožňuje optika pořídit si brýle na splátky?

  Optika Richter Brno umožňuje kupovat brýle na splátky. Využíváme služeb KB. Více informací najdete na www.uvernabryle.cz

 • Jaké má optika záruky na brýle?

  Na brýlovou obrubu a skla je záruka 2 roky, na práci - tedy samotné zhotovení brýlí je však záruka 3 měsíce. Nelze tedy po roce reklamovat špatně zhotovené brýle, lze reklamovat pouze vady,které se objevily používáním výrobku.

 • Kolik mě na brýle přispívá zdravotní pojišťovna?

  Obecně platí to, že když přinese zákazník předpis, jeho hodnota se mu odečítá ze zakázky. Tato úhrada je u všech pojišťoven stejná a řídí se platným ceníkem pro služby optika a pomůcek, který stanovuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. Některé pojišťovny dávají svým klientům takříkajíc „něco navíc“ a o toto si každý člověk žádá u své pojišťovny osobně.

  Přehled nejzákladnějších příspěvků od VZP:

  Dospělí:- obruba: 150,- 1x za 3 roky (dvoje brýle při refrakční vadě nad 3 dioptrie do dálky)

  • sférické čočky: 51,- 1x za 3 roky pokud nedojde ke změně korekce

  • tórické čočky: 111,- 1x za 3 roky pokud nedojde ke změně korekce

  • plastové čočky: od refrakční vady vyšší než 10 dioptrií (příspěvek se odvíjí od výše dioptrické hodnoty)

  • výměna skla: 35,70 na 1 sklo

  Děti: - obruba: 300,- (u dětí do 6ti let max. 3x/rok, 6-15let 1x/rok na každou vzdálenost, dvoje brýle při refrakční vadě nad 3 dioptrie do dálky)

  • sférické čočky: 51,- (dětem do 6ti let max. 3x/rok,6-15let max. 1x/rok)

  • tórické čočky: 111,- (dětem do 6ti let max. 3x/rok,6-15let max. 1x/rok)

  • plastové čočky - sférické: 100,- (při refrakční vadě nad 6 dioptrií)

  - tórické : 200,- (při refrakční vadě do 6 dioptrií a cylindru do 2 dioptrií)

  • tvrzení: 35,70 na 1 sklo, vždy u minerálních skel

  • výměna skel: 35,70 na 1 sklo

  • okluzory: dle potřeby

  Zvláštní pomůcky a vrstvy hradí pojišťovna individuálně podle potřeby a většinou je schvaluje revizní lékař.

 • Je oční vyšetření, které poskytuje oční optika, stejně kvalitní jako u očního lékaře?

  Důvodem pro vznik tohoto oboru bylo zkvalitnění péče o zrak. Během vyšetření v očních ambulancí není dostatečný prostor pro detailní vyšetření zraku, jejich účel je především v léčbě a prevenci očních onemocnění. A tak se pomalu vyšetření zraku přesouvá z ambulancí do vyšetřoven optometristů, oční lékař má pak větší prostor pro jeho odbornou činnost. Díky tomuto rozdělení došlo ke zkvalitnění obou činností a péče o zrak se u nás přiblížila západním zemím.