Vážení zákazníci, v sobotu 2.10.2020 bude naše prodejna na Běhounské UZAVŘENA.

Nejčastější mýty o očích. Čemu věří většina lidí?

Každý se už určitě někdy setkal se „zaručeně“ pravdivými tvrzeními, o kterých se nakonec ukázalo, že jsou to jen mýty. Oči v tomto případě nejsou výjimkou. Pojďme se tedy spolu podívat na několik rozšířených mýtů o očích a zraku, kterým stále mnoho lidí věří.

 

1. Mrkev zlepšuje zrak

Mnoho lidí se mylně domnívá, že když budou jíst dostatek mrkve, zlepší se jim zrak natolik, že již nebudou potřebovat brýle.

I když se v mrkvi skrývá mnoho důležitých látek a její konzumace je jistě zdraví prospěšná, váš zrak bohužel nezlepší.

Tento mýtus vznikl ještě během druhé světové války, kdy Britové začali používat ve svých letadlech radary a podařilo se jim přesvědčit Němce, že za zlepšeným výkonem v sestřelování německých stíhaček stojí právě mrkev, která britským pilotům výrazně zlepšila zrak.

 

2. Čtením v šeru si zkazíte oči

Tímto hojně rozšířeným mýtem se zabývalo mnoho vědců a bylo provedeno mnoho studií. Výsledek? Čtení při nedostatečném světle zrak nepoškozuje.

V tomto případě je problém někde jinde. Slabé světlo při čtení vás nutí mít knížku blíže u očí. Tím, že objekt, na který se díváme, je příliš blízko, svaly očí se unaví dříve. To může způsobit nepříjemné pocity v očích a bolesti hlavy.

3. Kontaktní čočka může zapadnout za oko

Mezi lidmi se šíří příběhy o tom, jak se známému jejich známého ztratila čočka v oku a už ji nikdy nenašel. Zdá se vám to divné? Nemusíte se ničeho bát.

Není to fyzicky možné. Kontaktní čočka se nikdy nemůže dostat dál než k oční membráně, která je spojena s vnitřní stranou očních víček a chrání oko proti vniknutí cizích předmětů.

 

Foto: Created by Photoroyalty - Freepik.com 

 

4. Dětský zrak se kazí sledováním televize zblízka

Toto tvrzení rovněž není pravdivé. Sledování televize zblízka nemá u dětí žádný vliv na vznik zrakových vad.

Děti dokonce dokáží zaostřit lépe než dospělí. To znamená, že zatímco u dospělých vede tento zlozvyk k bolestem hlavy a pocitu napětí v očích, děti se zvládají koukat na televizi zblízka bez větších problémů. 

Foto: Created by Photoroyalty - Freepik.com 

 

5. Nošením brýlí oči zleniví

Setkali jste se už někdy s názorem, že byste brýle neměli nosit stále, protože vám oslabují oči? Asi už tušíte, že ani v tomto případě se nebude jednat o pravdu.

Oční vada se může zhoršit spolu s věkem, případně jako důsledek postupující nemoci. Brýle za to určitě nemohou. Malým dětem, které mají brýle předepsané, může jejich nenošení naopak uškodit.